Egzekucja w Sajgonie – Fotografia, która zmieniła postrzeganie wojny w Wietnamie
Jedno z najbardziej znanych zdjęć z okresu wojny w Wietnamie to „Egzekucja w Sajgonie”, wykonane w 1968 roku przez fotoreportera Associated Press, Eddie’ego Adamsa. Zdjęcie to przedstawia generała Nguyễn Ngọc Loana, który dokonuje egzekucji oficera Wietkongu, Nguyễn Văn Léma, w samym sercu Sajgonu. Ta dramatyczna scena na zawsze zmieniła sposób, w jaki świat patrzył na brutalność wojny.
Historia zdjęcia „Egzekucja w Sajgonie”
Zdjęcie zostało zrobione podczas Tet Offensive, jednej z największych operacji wojskowych Wietkongu. Nguyễn Văn Lém był kapitanem Wietkongu, którego schwytano w cywilnym ubraniu. Gdy generał Loan dowiedział się o jego wcześniejszych zbrodniach, zdecydował się na natychmiastową egzekucję.
To jedno ujęcie uchwyciło moment, gdy generał Loan wyciąga pistolet i strzela do Léma, a krew jeszcze tryska z jego głowy. Eddie Adams był wówczas w odpowiednim miejscu i czasie, aby uchwycić ten brutalny obraz, który obiegł media na całym świecie.
Loan miał po egzekucji powiedzieć do Adamsa takie słowa: „Oni zabijają wielu moich ludzi i także twoich ludzi”.
Wpływ zdjęcia na opinię publiczną i życie Loana oraz Adamsa
„Egzekucja w Sajgonie” stała się symbolem okrucieństw wojny w Wietnamie. Zdjęcie zdobyło nagrodę Pulitzera, ale także wywołało kontrowersje. Z jednej strony pokazywało bezwzględność wojny, a z drugiej – wzbudziło dyskusje na temat zasadności działań generała Loana.
Generał Nguyễn Ngọc Loan po wojnie uciekł do Stanów Zjednoczonych, gdzie do końca życia musiał zmagać się z piętnem mordercy. Eddie Adams natomiast wielokrotnie mówił o moralnych dylematach związanych z tym zdjęciem, twierdząc, że choć uwiecznił śmierć Wietkongu, to zdjęcie „zabiło” też generała Loana.
Znaczenie fotografii wojennej i „Egzekucji w Sajgonie”
Fotografia wojenne, takie jak „Egzekucja w Sajgonie”, odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu opinii publicznej. Zdjęcie Adamsa stało się jednym z najważniejszych obrazów XX wieku, wywołując emocje i skłaniając ludzi do refleksji nad okrucieństwem wojny. Jedno ujęcie, które uchwyciło śmierć w chwili jej trwania, na zawsze zmieniło postrzeganie konfliktu w Wietnamie.
Fotografia, która zmieniła historię
„Egzekucja w Sajgonie” to jedno z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć wojennych, które wpłynęło na globalną opinię o wojnie w Wietnamie. Jego siła tkwi w brutalnym, niespodziewanym momencie, który Eddie Adams uchwycił na zawsze. Fotografia ta pokazuje, jak jeden obraz może wpłynąć na historię i życie jednostek.
Pandemia Covid-19
Podczas znanej każdemu pandemii, gdy wraz z wieloma ludźmi odesłano nas z pracy, do domu – miałem może zbyt wiele czasu by dowiedzieć się co dzieję się z pandemią, która nadeszła. Nie ukrywałem wielkiego sceptycyzmu do skuteczności maseczek czy szczepionek, ponieważ w tamtym czasie pracowałem w Muzeum Nauki w Londynie, i dowiedziałem się wiele ciekawych rzeczy już na parę lat przed tymi wydarzeniami – np. o braku skuteczności maseczek co do rozprzestrzeniania się wirusów.
– Na spotkaniu zorganizowanym przez Muzeum (Museum Lates) były wykłady topowych naukowców, z którymi można było porozmawiać. Zmartwiony bardziej smogiem w mieście i właśnie głównie z takim pytaniem szukałem odpowiedzi, dowiedziałem się właśnie przy tej okazji, że zwykłe maseczki nic nie dadzą w ochronie przed zakażeniem. Muszą mieć drogie filtry. A na smog to filtry przeciwpyłowe, także z aktywnym węglem.
– Pominę kwestię szczepionek, kiedy już w 2024 roku Pfizer przyznał się, że nie były testowane w ogóle, kiedy zarzekał się od początku, że były testowane na małpach. Obecnie wypłaca duże odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne.
Pamiętam też, gdzie wszędzie mierzono ludziom temperatury. Przed wejściem do sklepu, do urzędu, przy wejściu na budowę, itd. Dla mnie wyglądało to jakby ktoś tym termometrem, który wygląda jak bardzo krótki pistolet, mierzył komuś prosto w głowę, jakby chciał oddać ostateczny strzał.
Całą pandemię odczytałem jako – coś mocno nie w porządku, i wyraziłem swój sprzeciw, a także obserwację, która mnie naszła, a wspominam o tym tutaj, w tym poście – bo bazuje właśnie na zdjęciu tego artykułu. Wtedy tak to widziałem.
No i dziś widać po statystykach i tym co się działo, że można powiedzieć, że to była pewna egzekucja na ludziach podczas pandemii.